Category : Byt

Plánujete se osamostatnit?

Osamostatnit se od rodičů znamená najít si vlastní bydlení a začít nový život. Většina mladších lidí si mysl, že je jednoduché postavit se na vlastní nohy. Bohužel s první výplatou, ze které v dnešní době horko těžko poplatíte všechno co potřebujete, přichází poměrně velké rozčarování. Mnoho mladých sní o tom, že si vydělají na vlastní dům, jenže to není tak jednoduché. Dnes jsou ceny opravdu vysoké a kvůli tomu je vlastní dům zejména pro mladé lidi poměrně nedostupný. Všechno se dá ale nějak vyřešit.

moderní dům

Jak je to s hypotékou?
Jen hrstka lidí si vydělá tolik peněz, že si mohou koupit dům za hotovost. Naprostá většina lidí si musí platit dům či byt pomocí hypotéky. Poslední dva roky banky zpřísňovaly podmínky pro její získání až do té míry, že na ně nedosáhne skoro nikdo. A výsledkem byl markantní pokles zájmu o úvěry na bydlení. To samozřejmě donutilo banky pravidla zmírnit a dnes na hypotéku dosáhnou opět i lidé, pro které to byl dodnes jen sen.
Banka vám spočítá na základě vašich příjmů a výdajů, zda dokážete úvěr bez problémů platit.

stavba domu

Jakmile máte vyřešené finance, čeká vás řešení otázek jako jestli opravit starší dům a nebo se vrhnout do stavby nového domu, a případně kde koupit pozemek. Dnes se lidé potýkají i s nedostatkem lukrativních pozemků, protože největší zájem je tradičně o ty blízko měst, kde je dobrá občanská vybavenost a dopravní obsluha. Nikdo nechce žít tam, kde lišky dávají dobrou noc.

Nejlepší je stavět nový dům, protože začnete na zelené louce. Dnes jsou populární nízkoenergetické domy, které budou mít nižší náklady na provoz. Obsahují tepelné čerpadlo, které sníží náklady za vytápění, i solární panely, díky kterým si vyrobíte vlastní elektřinu a ušetříte za odběr té od dodavatele. Postavit si takový dům se dnes rozhodně vyplatí, protože ceny za energie už asi nižší nebudou.